Univerzálny spôsob, ako zlepšiť výkon motora zmenou jeho riadiaceho programu

Nielen ľudia, ale aj stroje potrebujú na svoj výkon energiu. Okrem hnacej sily sa však u strojov nepodceňuje ani dôležitosť a význam akéhosi logického centra. „Systémového mozgu“, ktorý za nás funkcie stroja naplno zaisťuje. Avšak, nakoľko sa neustále všetko vyvíja a inovuje, môže byť časom tento systém zastaralý, čo v konečnom dôsledku negatívne ovplyvní výkon motora a kvalitu jazdy v aute.

Univerzálny spôsob, ako zlepšiť výkon motora zmenou jeho riadiaceho programu
Univerzálny spôsob, ako zlepšiť výkon motora zmenou jeho riadiaceho programu (Foto: mte.sk)

Zlepšiť a zmeniť to môžete špeciálnym chiptuningom. Čo presne to znamená, a aké výhody vám prinesie, si povieme v našom zaujímavom článku.

Vyladenie systému k dokonalosti

Ladenie čipov je spôsob, ako zlepšiť výkon motora zmenou jeho riadiaceho programu. Jednoducho povedané, výmena firmvéru motora je spôsob, akým to robíte napríklad vo svojom smartfóne, aby ste získali pokročilé funkcie.

Pri širšom výklade tohto pojmu môže čipové ladenie motora zahŕňať tak inštaláciu dodatočných elektronických modulov, ako aj nahradenie štandardnej riadiacej jednotky univerzálnym ladiacim modulom a jeho ladenie, ako aj inštaláciu špeciálneho „mozgu“ určeného pre konkrétny model.

Ale bežné ladenie čipov v zásade zahŕňa manipuláciu s bežným programom riadiacej jednotky motora.

Výhody chiptuningu

Vylepšenie vozidla a jeho vlastností je možné mnohými spôsobmi. Dobrým riešením sú doplnky značky Racingline. Ladením čipu však získate ešte viac.

  • Zlepšenie nákladovej efektívnosti – Úspešný výsledok ladenia čipov automaticky nielen zvyšuje výkon a krútiaci moment, ale tiež mierne znižuje spotrebu paliva počas normálnej jazdy. Tento efekt je dosiahnutý vďaka skutočnosti, že motor s väčšou citlivosťou umožňuje jazdu v rozsahu nižších rýchlostí.
  • Korekcia pre druh použitého paliva.
  • Inštalácia doplnkových alebo neštandardných častí motora.
  • Odstránenie rôznych softvérových obmedzení – napríklad obmedzovač maximálnej rýchlosti.

Drvivá väčšina tých, ktorí sa rozhodnú pre ladenie čipov, má však jedinú motiváciu – zlepšiť výkon, citlivosť na plynový pedál a rovnomernejšiu trakcia v celom rozsahu otáčok – čo vám dáva pocit lepšej dynamiky pri jazde v meste. A ak o podobnom vyladení uvažujete aj vy, oslovte špecialistov s mte.sk

Text:PR