Prezúvame do letných

Tak túžobne očakávaná jar je tu a so sebou prináša množstvo povinností, na ktoré sme už netrpezlivo všetci čakali. Čaká nás veľké jarné upratovanie, sadenie, slnenie a, samozrejme, prezúvanie. A hoci prezuť na letné iste nepatri medzi obľúbené činnosti motoristov, brázdiť letné cesty na zimných pneumatikách nie je bohviečo.

Prezúvame do letných
Prezúvame do letných (zdroj: komerčný článok)

Prečo prezúvame na letné gumy? Káže nám to zákon?

Naše auto reaguje na zimných cestách inak ako na letných. Stojí za tým niekoľko faktorov a jedným z nich sú aj pneumatiky. Zloženie zimnej a letnej zmesi je špeciálne prispôsobené vonkajším teplotám, teplotám a stavu vozovky, ale tiež poveternostným vplyvom. Kým však prezúvanie na zimné pneumatiky nám káže zákon, opačne to už neplatí. Avšak každý skúsenejší vodič vie, že jazdiť v lete na zimných gumách nie je až taký zážitok. Na horúce letné cesty patria aj letné pneumatiky prispôsobené tak, aby jazda na nich bola plynulá, menej hlučná a bezpečná. Pre tvrdšiu zmes gumy sa na ceste pohybujú svižnejšie, lepšie režú zákruty, majú kratšiu brzdnú dráhu a znižujú spotrebu paliva. Dosť dôvodov, prečo prezúvať na letné.

Aké sú letné pneumatiky a v čom sú ich špecifiká?

Už na prvý pohľad sú medzi letnými a zimnými pneumatikami viditeľné rozdiely. Menej lamiel a plytší dezén so špeciálne navrhnutými pásmi zabezpečujú plynulejšiu jazdu, lepšiu ovládateľnosť aj v zákrutách a pri vyšších rýchlostiach aj lepšiu stabilitu na vozovke. Zlepšuje sa tak ich priľnavosť a minimalizuje riziko aquaplaningu na mokrých cestách. Letné pneumatiky sú vyrobené z tvrdšej zmesi gumy, čo zabezpečuje vysokú bezpečnosť a pohodlnú jazdu aj v horúcich dňoch. Bolo by nerozumné jazdiť v lete na zimných pneumatikách, ktoré sú vyrábané z mäkšej zmesi, a práve preto sú aj hlučnejšie. V neposlednom rade je tu tiež ekonomická stránka, keďže spotreba paliva je použitím letných pneumatík oproti tým zimným nižšia.

Netreba hľadať dôvody, prečo meniť alebo nemeniť pneumatiky podľa aktuálnej sezóny. Každý skúsenejší a zodpovedný vodič vie, že len jazda na tých správnych pneumatikách môže byť dostatočne bezpečná pre neho, ako aj pre ostatných účastníkov premávky. A tak tá trocha námahy s výmenou zimných pneumatík za letné určite stojí za to.

Komerčný článok