Túžba po rýchlosti: Ako vylepšiť svoje auto

Vďaka sérii filmov Rýchlo a zbesilo, hier ako Need For Speed, rôznych automobilových súťaží, je veľmi veľa mužov rôznej vekovej kategórie nútených vyšperkovať svojho štvorkolesového miláčika do posledného detailu tak, aby sa zvýšil jeho výkon na maximum.

Túžba po rýchlosti: Ako vylepšiť svoje auto
Túžba po rýchlosti: Ako vylepšiť svoje auto (Foto: unsplash.com)

Vyladenie karosérie a interiéru, inštalácia moderných deflektorov okien či zvýšenie výkonu motora. To je len niekoľko z možností, ktoré môžete využiť, ak chcete premeniť tento sen na realitu. Poďte sa preto spolu s nami pozrieť na ďalšie kroky, ktoré môžete pre zvýšenie rýchlosti vozidla podniknúť.

Zredukujte hmotnosť vozidla

Úlohou motora je ťahať vozidlo dopredu alebo dozadu a prenášať pohyb na podvozok cez prevodovku. A čím ťažšie je auto, tým výkonnejší musí byť motor, aby mohol premiestniť celú hmotu vybaveného vozidla z jeho miesta.

Preto, čím ľahšie je auto, tým ľahšie je pre motor ťahať ho. Pri rovnakej rýchlosti bude rýchlosť o niekoľko percent vyššia. Aby sa znížila hmotnosť vozidla, najčastejšie sa vyberá rezervná pneumatika, zadné sedadlá sa demontujú a predné menia za univerzálne športové sedačky. Odľahčuje sa kapota, redukuje obsah batožinového priestoru a nahrádzajú blatníky za ľahšie materiály.

Takto môžete znížiť hmotnosť vozidla až o 100 kg. Okrem uľahčenia častí karosérie a interiéru sa robí aj redukcia hmotnosti niektorých častí motora.

Napríklad je nainštalovaný ľahký zotrvačník, ktorý sa točí rýchlejšie a dosiahne svoju maximálnu rýchlosť oveľa skôr. Na zvýšenie výkonu sa vyrábajú aj štandardné piesty. Majú nielen ľahší zdvih kvôli svojej nízkej hmotnosti, ale sú tiež spoľahlivejšie ako štandardné a tiež vydržia vyššie teploty.

Zvýšte objem motora

Bežným a lacným spôsobom, ako zvýšiť výkon motora, je vŕtanie valcov. Po vŕtaní sa zdvih motora zvýši, čo zvyšuje výkon. Bude ale potrebné upraviť aj sacie a výfukové systémy, pretože sú navrhnuté pre menšie množstvo energie. Okrem toho budete musieť vymeniť kľukový hriadeľ za dlhší a skrátiť dĺžku piestov a hriadeľa ojnice.

Motor bude potom lepšie ťahať aj pri nízkych rýchlostiach, čo sa prejaví najmä pri prvom rýchlostnom stupni. Auto sa rýchlejšie naštartuje, zvýši sa trakcia, čo vám pomôže zdolať aj náročnejší terén.

Pre zlepšenie výkonu a rýchlosti vášho vozidla tiež môžete využiť kvalitnejšie volanty, vďaka ktorým budete mať svoje auto pevne pod kontrolou. Môžete tiež zvýšiť kompresný pomer, vyskúšať ladenie čipov, výmenu výfukov, inštaláciu turbíny, špeciálnych deflektorov prednej kapoty alebo lepších filtrov. Tieto úpravy by ale nemali byť vykonávané na úkor znečistenia životného prostredia a zvýšenej spotreby paliva.

Text:PR