Filter pevných častíc – súčiastka, ktorá chráni životné prostredie a aj samotné auto

Automobilový priemysel je v poslednej dobe očierňovaný zo všetkých strán. Môže za to zhoršujúce sa životné prostredie, na ktoré má negatívny vplyv aj tento priemysel, ktorý je v našej krajine najviac rozšírený. Keďže životné prostredie je na tom čoraz horšie, aj automobilový priemysel sa tomu začína prispôsobovať. V budúcnosti sa očakáva výroba výroba áut s alternatívnymi pohonmi, no zatiaľ nášmu životnému prostrediu pomáhajú najmä hybridy.

Filter pevných častíc – súčiastka, ktorá chráni životné prostredie a aj samotné auto
Filter pevných častíc – súčiastka, ktorá chráni životné prostredie a aj samotné auto (Foto: dpfpro.sk)

Ak máte auto so vznetovým motorom, resp. s dieselovým, mali by ste mať v aute filter pevných častíc.

Čo to je a ako funguje?

Filter pevných častíc, DPF filter, FAP filter – po týmito názvami môžete nájsť toto zariadenie. Býva montované do áut so vznetovými, resp. dieselovými motormi a má zabrániť znehodnocovaniu životného prostredia. Jeho úlohou je filtrovať pevné častice výfukových plynov. Vo väčšine prípadov pracuje s 80% efektivitou, častokrát aj so 100% efektivitou.

Zavádzanie filtrov ovplyvnili sprísňujúce sa podmienky emisných noriem EURO. Keďže áut je na ceste viac a viac, DPF filter je v autách veľmi dôležitý.

Ak ho v autách nemáte, môžu vám hroziť vysoké pokuty. Cena nového filtra pevných častíc je u viacerých predajcov rôzna, preto vám odporúčame spraviť si prieskum.

Regenerácia DPF filtra

Zachytávanie pevných častíc výfukových plynov postupne zanáša tento filter a keďže je to filtračné zariadenie, po zanesení je potrebné ho vyčistiť. Akonáhle zabudnete vyčistiť filter, hrozí, že vám okrem trvalého poškodenia filtra hrozia aj problémy s autom.

Odporúčame vám preto regeneráciu DPF filtra neodkladať a na odporúčania automechanikov a predajcov prísť, aby vám tento filter dôkladne vyčistili a vrátili opäť do prevádzky.

Myslite na životné prostredie a ak máte dieselové auto, alebo auto so vznetovým motorom, dajte si do auta kvalitný a plne funkčný filter pevných častíc, ktorý chráni životné prostredie a aj vaše auto. Tento prístroj je certifikovaný. Bol testovaný Slovenskou legálnou metrológiou.

Text:PR