BMW či FIAT. Ako vznikli názvy známych značiek aut?

BMW je skratkou pre nemecký názov Bavorských automobilových dielní (Bayrische Motoren Werke). Pôvodný výroba sa zaoberala leteckými motormi, práve tento fakt súvisí s logom. Modrobiely stred totiž pripomína roztočenú leteckú vrtuľu. Reklamu jej robí aj bavorská letka, ktorá používa motory BMW. Spoločnosť BMW vyrába automobily, motocykle. Ako je na tom značka FIAT a aká je história týchto značiek?

História značky BMW

Založili ju v roku 1916 v Mníchove. Spoločnosť vlastní aj dcérske spoločnosti vyrábajúce autá MINI a Rolls-Royce. BMW vyrába motocykle so značkami Husqvarna Motorcycles a BMW Motorrad. Pôvodne sa spojili dve nemecké firmy, Rapp Motorenwerke a Gustav Otto Flugzeugwerke, až následne vznikla spoločnosť Bayerische Flugzeugwerke.

V roku 1917 ju premenovali na Bayerische Motoren Werke (Bavorské Motorové Závody- BMW. Pôvodne vyrábali letecké motory. Po Prvej svetovej vojne BMW ukončilo výrobu leteckých motorov. Od roku 1923 vyrábala motocykle a následne v rozmedzí rokov 1928 až 1929 začali vyrábať automobily.

Automobilka FIAT

Spoločnosť FIAT začala v roku 1899 s modelom 3½ HP. Spoločnosť vznikla 11. Júla 1899 v Taliansku s názvom Fabbrica Italiana Automobili Torino. Z modelu 3½ HP sa vyrobilo iba 24 kusov, a to celkovo 150 zamestnancami turínskej automobilovej továrne, jedinej v Taliansku. Logo tvorí iba nápis, ktorý zmenil počas doby farebný podklad. Pôvodne boli medzi písmenami bodky a okolo nich vavrínový veniec.