Oblek – základ pánskej elegancie. Viete, ako si vybrať ten správny?

Aj muži to majú podobne, ako ženy. Existujú totiž takí, ktorým obleky z predajne sadnú ako uliate a potom sú tu tí druhí, ktorí musia oblek po kúpe dať na malé úpravy krajčírovi. Ako to má vyzerať, aby oblek naozaj sedel ako uliaty?

Oblek – základ pánskej elegancie. Viete, ako si vybrať ten správny?
(zdroj: unsplash.com)

Pozor na ramená

Najdôležitejšími (a preto aj najproblematickejšími) sú ramená. Ak v tých príliš uletíte, nezachráni to už ani krajčír. Rameno saka musí končiť presne tam, kde končí aj vaše rameno a táto časť nesmie nijakým spôsobom vystupovať. S rukávmi je to o niečo jednoduchšie, pretože tie sa dajú ľahko upraviť. Ak by ste teda našli ideálny oblek, ktorý vám sadol vo všetkom, len nie v dĺžke rukávov, nemusíte sa báť kúpiť si ho. Rukávy by vám mali siahať približne tam, kde sa vám palec stretáva so zápästím. Ak si pod sako vezmete košeľu, dobre padnúca bude spod rukáva saka trčať 0,5 cm až 1 cm.

Sako a košeľa by mali spolupracovať

Keďže v stoji býva sako zapnuté a v sede rozopnuté, určite si pri skúšaní saka vyskúšajte obe tieto polohy. Po zapnutí gombíka nesmie byť sako pokrčené a pod golier by ste mali byť schopní strčiť vystretú dlaň tak, aby to bolo stále pohodlné. Čo sa týka dĺžky, sako by vám malo tesne zakrývať zips na nohaviciach. Kritickým, čo sa týka úpravy, je aj golier saka. Nemal by tlačiť a dopadať perfektne na golier vašej košele. Ani tu nie je priestor na žiadne ústupky alebo kompromisy.

Neskúšajte naboso

Druhá časť obleku, nohavice, sú podobným prípadom ako rukávy. Pre krajčíra ich úprava nie je až taký problém. Ideálna dĺžka nohavíc je taká, aby sa vám krčili na topánkach čo najmenej, ale zároveň vám neodhaľovali členky. Ak sú totiž nohavice príliš dlhé, vytvárajú veľmi nevzhľadný pokrčený efekt, preto je dôležité sústrediť sa na to, aby bola táto časť nohavíc čo najkratšia, podľa možnosti žiadna. Aby ste teda dĺžku nohavíc pri kupovaní dobre odmerali, skúšajte si ich vždy s topánkami. Ani ten najlepší krajčír vám však neupraví strih nohavíc. Strih vám sedí, ak máte nohavice na stehnách voľnejšie a začína sa zužovať pod kolenami. Na páse by mali nohavice sedieť tak, aby ste nepotrebovali opasok, no zároveň, aby vás netlačili.